Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Aslanlar ve Çaltıcak Gölü-Söğütlü Festivali 3.ncü Günü Turu 24 Eylül 2016

24 Eylül 2016'nın bisiklet sürmek için güzel bir gününde Aslanlar Gölü-Çaltıcak Gölü ve Söğütlü Festivaline katılma için buluşma noktamız olan Kentpark'ta 5 gönüllü olarak toplandık. Diğer arkadaşlar yol ben ise mtb bisikletim ile günü tamamladım. Gün nasıl başladı anlayamadım ama daha Kent Park'a geldim tam ineceği selam vereceğim küt aşağıya düştüm. Ne olduğunu nasıl olduğunu anlamadım ama iki teker birden yerden kesildi ve kendimi yerde buldum.

1 haftadır yağan şiddetli yağışlar zemini kayganlaştırarak yosunlaştırmış, bende mtb bisiklete güveniyorum sözde, neye uğradığımı anlamdan kendimi yerde buldum. Çok şükür kask eldiven vardı, sadece sol kolumun dirsek kısmında ufak bir soyulma olmuştu. Çok önemli bir şey değildi gerçi ama siz siz oldun yağışlardan sonraki zeminlere dikkat edin.

Ben gelir gelmez düştüm ama Deniz abininde ben gelmeden önce lastiği gümlemiş onu tamir ediyorlardı. Günün nasıl başlayacağının habercisi gibiydi derken bende düşmüştüm. Neyse sağlık olsun yapacak bir şey yok. Gün güzel hava bulutlu rüzgar kuzeyden ve önden esiyor yola Camili istikametinden devam ediyoruz. Agora üzerindeki bisiklet yolunu takip ederek Yazlık Köprüsüne varıyoruz.

Köprüye vardık biz ilerliyoruz ama arkada Yavuz abiyle İsmail yok. Birden benim telefon çalıyor ve arayan İsmail. Abi Yavuz abinin teker güm))) 2 güm bir düşüş güne çok hızlı başladık))) Haydin hayırlısı diyoruz. Biz onları ilerde Karakamış Türbesinin orada bekliyoruz ve beklerken de dualarımızı ediyoruz. Sanırım dualarımız tur boyunca kabul oldu ki başka bir aksilik veya kaza yaşamadık çok şükür.

İstikametimiz Kaynarca yolu üzerinden Karadere-Aslanlar-Çaltıcak
ve Söğütlü olarak değiştiriyoruz. Tempomuz keyif üzerine olduğundan yavaş ve sade idi. Biraz inişli ama güzel asfalt yollardan ve tarihi dokuzu bozulmayan muhteşem köylerden sonra Aslanlar Gölüne varıyoruz. Varmasına varıyoruz ama son 300 mt. si toprak yol ve yağmurlardan dolayı tam kurumamıştı. Sonuç ne olursa olsun gidebildiğimiz kadar ilerledik ilerleyemediğimiz yerlerde bisikletlerimizi elimize alarak göle varıyoruz.

Göle varınca itinalı bir temizlik başlıyor. Malum bisikletler çamur oldu ve fren pabuçlarında biriken çamurlar frenleri etkiliyordu. Burada yarım saat kadar mola ve fotoğraf çekimlerinin ardından Çaltıcak Gölüne doğru yola koyuluyoruz. Yeşilliklerin ve doğanın içerisinde köy köy geziyoruz. Nihayetinde göle varıyoruz. Muhteşem yansımalarla birlikte Doğalgaz Hidro Elektrik Santralinin de görkemi katarak manzaraya adeta doyuyoruz.

Burada 2 araç vardı onlarda balık tutuyorlardı. Burası zaten balıkçıların oldukça uğrak bir noktası. Bu gölun sadece bu kısmı değil diğer tarafları da balıkçılar tarafından istila edilmiş durumda, her mevsimde balıkçı bulmak mümkün. Ben tek nedeninin balık olduğunu düşünmüyorum aslında burası ayrıca merkeze en yakın göllerden birisi olma özelliği de taşıyor. Bu nedenlerden dolayı da olabilir diye düşünüyorum.

Aslanlar Gölü ile Çaltıcak Gölü için şunları söyleyebilirim. En yakın bakkal 1 km. mesafede, ulaşım tamamen asfalt diyebiliriz. Su seviyeleri yaz kış eksildiğini hiç görmedim. Mangal ve piknik için pek tavsiye etmem. En yakın çeşme de 1 km. mesafede. Gerisini siz düşünün artık.

Çaltıcakta da güzel manzaralar ve fotoğrafların ardından Söğütlü İlçesine doğru koyuluyoruz yola. Söğütlüye gitmemizin en büyük amaçlarından birisi de burada geneleksel hale gelerek her yıl yapılan ve bu yıl 32.ncisi düzenlenen Söğütlü Festivaline katılmak ve o anları yaşamaktı. Bunun yanı sıra ayrıca özel olarakta bisiklet etkinliğine katılmak içinde davet edilmiştik. Festival alanında her gün ayrı etkinlikler yapılıyor ve 4 gün sürüyor. Biz 3.ncü gününe denk geldik.

Bu festival sadece festival amacı taşımıyor ayrıca el sanatları ve tarım fuarı da burada yapılıyor. Özellikle 4.ncü günü Türkiye genelinde de yapılan ve canlı olarak bir çok tv kanalında da yayınlanan Yağlı Pehlivan Güreşleri düzenleniyor. Biz denk gelemedik ama festival alanındaki 3.ncü günü olan tarım fuarını, el sanatları fuarını, atlarla yapılan gösterileri, ok atışlarını. boğaya binme çocuk oyunlarını izleme şansına nail olduk.

Bizi hemen girişte yetkililer karşılayarak hoş geldiniz dediler. Birde festival kapsamında bize ikramda bulundular. Buradaki eğlence ve aktiviteleri hem izledik hem katıldık hemde eğlendik. Ayrıca burada çekilişle 10 adet dağıtılacak olan bisiklet çekilişi için Söğütlü merkezinden çocuklar ile birlikte pedallayarak festival alanına toplu halde sürüş gerçekleştirdik.

Bu sürüşe kaymakam belediye başkanı ve kamu kurumlarından bir çok yetkili de katıldı. Bizler ise 5 kişiydik ama bu etkinliğe diğer bisikletçi dostlarımızla birlikte 40 kişi kadar katıldık. Amaç onlara bisikleti sevdirmek ve teşvik etmekti. Festival alanına varınca bizler gruptan ayrılıyoruz. Çocuklar ise çekilişten bisiklet çıksın diye adeta birbirleri ile yarışıyorlardı.

Kazananlar şanslı kazanamayanlar ise umutlarını gelecek seneye bıraktı. Buradaki etkinlikten sonra rüzgarı da arkamıza alarak rahat bir dönüş gerçekleştiriyoruz. Bir de bir sitemde bulunmak istiyorum. Tur açmıyorsunuz diyorlar Tur açınca da gelmiyorlar. Bir dahaki turlarda görüşmek dileğiyle