Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kırantepe, Sivritepe ve Diğer Yerler Turum 20 Temmuz 2017

20 Temmuz 2017'nin güzel bir akşamında bir değişiklik olsun diyerek kimseye haber veremen hem manzara hem de biraz keşif yapmak için Serdivan İlçesine bağlı Kırantepe ve Sivritepe olmak üzere bir çok alanı bisikletle gezdim. 

Bir çok noktada ben bisikleti gezdirdim ama olsun. Güzellikleri görmek istiyorsan emek vermek gerekiyor. Bu zirve şehir merkezine yaklaşık olarak 9 km. mesafede ve 400 mt. yükseklikte yer alıyor. Bisiklet sürenler için iyi bir kondisyonunuz yok ise çıkmakta biraz zorlanabilirsiniz. Tabi ki yol durumu zirveye yaklaştıkça taşlı, dikenli ve topraklı olduğundan dağ bisikleti zorunlu hale geliyor. 

Bende yedek malzemelerimi alarak yola koyuldum. 30 dakika gibi bir zamanda zirveye varıyorum. Zirveye vardığımda manzara tadını çıkarmak için etrafta turlamaya başlıyorum. Paraşütçüler ise havanın ve rüzgarın kıvamını yakaladıklarından doyumsuz bir uçuş gerçekleştiriyorlar. Bize de bu anı görüntülemek ve yaşamak kalıyor.

Çevreden birazcıkta olsa bahsetmek istiyorum. Zirvede ne kadar tepe ve çevresi var ise bildiğiniz şehir çöplüğüne dönmüş durumda. Her ne kadar bu görüntüleri görmek istemesem de üzülerek bu sahnelere şahit oluyorum. İnşallah bir an önce buraya ilgililer el atarda büyük bir temizlik yapılır. Yoksa buraları gezilecek gibi değil arkadaşlar. 

Ben ise kimsenin cesaret edemediği insanlardan uzak baki yerlere giderek güzel kareler yakalamaya çalıştım. Etrafta güzelce gezip keşif yaptım. Keşif sırasında bir yol buldum, bildiğiniz kanyonu andırıyordu, yol dediysem araba yolu değil, insanların bile yürümekte zorluk çekeceği yeni patikalar keşfettim. 

Keşif sırasında kollarıma ve ayaklarıma dikenler battı, ısırganlar her yerimi ısırdı, bisiklet beni değil ben bisikleti 200 metre zirveye itekleyerek yer yer de taşıyarak çıkardım. İyi ki de böyle bir karar alıp keşfe çıkmışım, Bir alana geldim ki öyle böyle bir alan değil, manzarası tamamen büyüleyici bir yerdi, buranın fotoğrafını bu güzellikler bozulmasın diye çekmedim. Tekrar buraya yolum düşerse arkadaşlarla birlikte bu özel yolu hep birlikle turlarız inşallah.

Son olarak paraşütçülerin yer aldığı Kırantepe varıyorum. Birkaç fotoğraf çekeyim dedim ama her şey yolunda gitmedi, doğa katillerinin atmış olduğu şişe kırıklarından bende nasibimi alıyorum ve lastiğim patlıyor. Yedek malzemelerimle lastiği tamir ederek evin yolunu tutuyorum. O cam kırıklarını oraya tanlara adeta ateş püskürüyorum.

Bu gün güzel ve çirkin bir tur oldu. Bir daha ki turlarda görüşmek dileğiyle..

Adapazarı İtfaiye.jpg
Kırantepe (1).jpg
Kırantepe (17).jpg
Kırantepe (21).jpg
Kırantepe (22).jpg
Kırantepe (23).jpg
Kırantepe (24).jpg
Kırantepe (25).jpg
Kırantepe (26).jpg
Kırantepe (27).jpg
Kırantepe (28).jpg
Kırantepe (29).jpg
Kırantepe Göleti (1).jpg
Kırantepe Göleti (2).jpg
Kırantepe Göleti (3).jpg