Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Konacık Köyü Göleti, Büyük Akgöl ve Seyifler Kalesi Turum 22 Kasım 2017

22 Kasım 2017'nin güzel bir Çarşamba gününde, herkes evinde oturuken veya çalışırken herkesten habersiz 105 km.lik kaçak bir tur gerçekleştirdim.

Hava ise sabah sıkıntılı ve rüzgarlıydı, aldığım duyumlara göre bazı saatlerde yağmış bile. Yola çıktığımda sabahki kötü havadan dolayı rahatsız oldum ama hazırlığımı tam yapıp yola öyle koyuldum.
Poyrazlar sapağını geçtikten sonra hava sanki günlük güneşlik gibiydi. Bisiklet sürmek için mükemmel bir hava vardı. İstesem böyle havalar dent gelmez.

Mesafe uzak olduğundan ve yolun tamamı asfalt olduğundan yol bisikletiyle gittim. İstikamet olarak giderken Limandere, Adatepe, Konacık, dönerken, Adatepe, Gölken, Seyifler, ferizli yolunu kullandım.
Haritada yeni yerler ararken tesadüfen bu göleti keşfettim, yıllardır bu yolu kullanırız ama böyle bir göletin varlığından bile haberdar değildik. Yöre halkıda sanırım kimseye söylemediğinden hep gizli kalmış.

Benim adım Recep olduğuna göre böyle yerleride keşfetmek bana düşüyor. Mola vermeden Konacığa varıyorum. Göleti de elimle koymuş gibi de buluyorum. Tabela işaret her zaman ki gibi yine yok. Bilmeden bulmanızda zor.

Neyse burada biraz keşif yaparak etrafında turluyorum. Gölet hiçte ufak değil, üstelik yanından Sakarya Nehride akıyor. Balık varmıdır bilinmez ama oldukça derin görünüyordu. Keşif listeme burayıda eklemiş oldum.

Yol boyunca köylerden geçtiğiniz için bakkal, cami gibi imkanlar mevcut, aç kalmazsınız. Geriye dönerken aynı yoldan dönmek istemedim ve rotayı farklı köy yollarından Büyük Akgöl e doğru çevirdim.
Yaklaşık 5 km kadar gittikten sonra göle varıyorum, kimsecikler yok, kayıklar yelken atmış durumda, sezonluk tesislerde kapanmış yaz aylarını bekliyorlar, bakkaldan almış olduğum aparatifleri bu güzel manzaraya karşı afiyetle tüketiyorum.

Burada da biraz zaman geçirdikten sonra Seyifler Köyünde yer alan Çoban Pınarı tesislerinde mola veriyorum, molanın ardından 1 km mesafede yer alan ilimizin ayakta kalmış simgelerinden birisi olan Seyifler Kalesine de uğramayı ihmal etmiyorum.

Burada da biraz vakit geçirdikten sonra mola vermeden kazasız belasız bir şekilde tek başıma bu güzel turu tamamlıyorum. İlk fotoğraflarda gördüğünüz yeri merak ediyor olabilirsiniz, normaldir çünkü oradan hiç bahsetmedim.

Benim gözümde Cennete giden yol burası, bu yüzden bende saklı kalsın istiyorum. Bir daha ki turlarda görüşmek dileğiyle

Büyük Akgöl (1).jpg
Büyük Akgöl (2).jpg
Konacık Göleti.jpg
Seyifler Kalesi (1).jpg
Seyifler Kalesi (2).jpg
Sinanoğlu (1).jpg
Sinanoğlu (2).jpg
Sinanoğlu (3).jpg
Sinanoğlu (4).jpg