Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

İlimizde III.Milli Kültür Şurası Kararları Uygulanmaya Başladı

İLİMİZDE III. MİLLİ KÜLTÜR ŞURASI

KARARLARI UYGULANMAYA BAŞLADI

               Türkiye’nin zengin kültürel birikimini geliştirmek ve yeni kültür politikalarına yön vermek üzere 03-05 Mart 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen III. Milli Kültür Şurası’nda alınan tavsiye kararları doğrultusunda yurt genelinde uygulanmak üzere bir takım etkinlikler planlanmıştır.

         Bu kapsamda ilk etkinlik 18 Ocak 2018 tarihinde Taraklı ilçesinde gerçekleştirilmiştir. “Halkımızın yerel düzeyde kültürel ve sanatsal üretime katılımını teşvik etmek üzere, farklı kültür ve sanat dallarında temayüz etmiş kişilerin mahallelerde halka yönelik atölye çalışmalarını gerçekleştirmeleri temeline dayanan “Komşum Sanatçı” projesi” kapsamında, Taraklı ilçemizde çok uzun yıllardır yapılan ve aynı zamanda geleneksel el sanatlarımızdan olan Kaşıkçılık ile ilgili atölye çalışması yapılmıştır. Bu proje için Adapazarı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak Kaşıkçılık mesleğine ilgi duyan kişilere ulaşılmış ve ustalarımızla buluşmaları sağlanmıştır. Taraklı KültürEvi’nde kaşıkçılık mesleğini icra eden kaşık ustası Sami Yıldız ve oğlu İsmail Yıldız’dan kaşık yapımı konusunda bilgi alınarak, mesleğin bugünkü ve gelecekteki durumu hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

         Aynı proje kapsamında, yorgancılık mesleğinde İlimizin tanınmış yorgan ustası Hasan Kar ve oğlu Özkan Kar ile de 08.03.2018 tarihinde atölye çalışması yapılmıştır. Hasan Kar, Adapazarı’nda bulunan atölyesinde yapılan çalışmayla mesleğinin inceliklerini anlatmış, ayrıca uygulama yaparak projeye katkı sağlamıştır.

           İkinci olarak; çocukların yaşadıkları kentleri yakından tanımalarını sağlamak için kültürel faaliyetler gerçekleştirilmesi amacıyla Şubat ve Mart aylarında Adapazarı ve Serdivan İlçelerinde önceden belirlenen 11 ortaokulda toplam 920 öğrenciye İlimizi tanıtan sunum yapılmış, ayrıca öğrencilere İlimizi tanıtıcı broşür dağıtılmıştır. Bu sunumlar diğer ilçelerimizi de kapsayacak şekilde Haziran ayına kadar devam edecektir.

         Şûra kararları kapsamında son olarak, “Engelsiz Kültür” etkinlikleri de yapılmaya başlanmıştır. Özel yetenekli çocuklar ile geçici ve kalıcı zihinsel bedensel sorunlarla mücadele eden çocuklar ve gençlere özel kültür ve sanat faaliyetleri yapılmaya başlanmıştır. Sakarya’da bulunan “Ada Yaşam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi” öğrencileriyle 14.03.2018 tarihinde Sakarya Müzesi ziyaret edilmiştir. Müze personelinin rehberliğinde müze gezilmiş ve Sakarya’da yapılan arkeolojik çalışmalar ile ilgili bilgi alınmıştır.

         2018 yılı içerisinde bu ve benzeri etkinlikler plan dâhilinde yapılacak olup, şûra kararları uygulanmaya devam edilecektir.

II.Milli Kültür Şurası (10).JPG
II.Milli Kültür Şurası (11).JPG
II.Milli Kültür Şurası (2).JPG
II.Milli Kültür Şurası (3).JPG
II.Milli Kültür Şurası (4).JPG
II.Milli Kültür Şurası (5).JPG
II.Milli Kültür Şurası (6).JPG
II.Milli Kültür Şurası (7).JPG
II.Milli Kültür Şurası (8).JPG
II.Milli Kültür Şurası (9).JPG

El Sanatkarı (Kaşıkçılık) 
Etiketler: kültür, turizm, belgesel, tanıtım