Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Baston ustası Nihat Çakıner vefat etti.

Baston ustası Nihat Çakıner vefat etti.
Sakarya’nın değerli ustalarından Nihat Çakıner 89 yaşında hayata veda etti. Çakıner, Erenler İlçesi, Kayalar Memduhiye Köyü’nde 23 Ekim Cuma günü yapılan cenaze merasiminden sonra yine aynı köyde bulunan mezarlığa defnedildi.
Nihat Çakıner, Erenler İlçesi Kayalar Memduhiye Köyü’nde evinin yanında yaklaşık kırk yıl önce kurduğu atölyesinde önceleri sadece yakın çevresine arkadaşlarına yaptığı bastonlarını ilerleyen yıllarda daha geniş bir kitleye ulaştırmayı başardı.

Neredeyse tamamı el işçiliği olan bastonlarıyla diğer meslektaşları arasında fark yaratmayı başardı. Çakıner, yeteneğini yenilikçi yapısıyla birleştirmiş her biri adeta sanat eseri olan çok özel bastonlar üretmiştir. Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatçı Tanıtma Kartı sahibi de olan Çakıner ile yerel ve ulusal basın çok sayıda röportaj yapmıştır. Bu yönüyle de ilimizin tanıtımına katkı sağlamıştır. Özel tasarım bastonlar üretmesiyle dikkat çeken adını Sakarya dışında da duyuran Çakıner ilerleyen yaşına rağmen mesleğine tutkuyla bağlıydı.

Nihat Çakıner bastonculuk alanında yeri doldurulamayacak çok özel bir sanatçı olmasıyla daima hatırlanacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet ailesine ve sevenlerine sabır diliyoruz


nihat çakıner (1).jpg
nihat çakıner (2).jpg
nihat çakıner (3).jpg