Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Sakarya'da İz Bırakanlar

 
Sakaryada İz Bırakanlar.jpg

Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

‘’ Sakarya’da İz Bırakanlar’’

Belgeseli Hazırladı.

Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ‘’ Sakarya da İz Bırakanlar ‘’ adlı belgesel hazırladı.  Belgesel de şehrimizin gelişmesine, nefes almasına katkı sunan değerli şahsiyetlerin yaşam öyküleri anlatılmaya çalışıldı.

Belgeselin ilk dört bölümü için ilimizin tarih kokan tabiri caizse ilimizin dede ilçesi Taraklı tercih edilmiştir.  Mazisi ve yaşanmışlıkları oldukça dolu olan Taraklı, ilimize en uzak olan bir ilçe olsa da dallarıyla budaklarıyla hep ilde varlığını hissettirmiştir.  İşte bu kadar güzel olan ilçenin, değerli şahsiyetlerini geleceğin mimarı olan gençlere tanıtmak Müdürlüğümüz olarak tek gayemizdir.  Edebiyatta bildiğimiz ilklerin sadece edebiyata özgü olmadığını öğreten ilçemizdir. 

Taraklı da ilk kez enginar tarımını  yapan ayrıca ilk tavuk çiftliğini de kuran Keskin Dedeoğlu’nu , Taraklı’nın ilk akaryakıt istasyonunu ve otelini açan ve daha pek çok işletmesi ile öncü olan Selahattin Kozcağız’ı , ilk pastaneyi açan şekerleme ve köpük helva imalatında öncü olan Yusuf İzzettin Kömürcü’yü , hayırseverliği ile gönüllerde taht kuran , sineleri ferahlatan Mustafa Gürkan gibi özel şahsiyetlerin başta değerli hemşerilerimiz, geleceğin mimarı gençlerimize ve daha geniş alanda da kıymetli yurttaşlarımıza tanıtmak için ‘’Sakarya da İz bırakanlar’’ adlı çalışmamız gerçekleştirilmiştir.

Böylece tarihini unutmayarak geçmiş ile gelecek arasında bir köprü kurmaya vesile olmayı vazife bildik. Kısa yaşam öyküleriyle uzun hayatlara örnek olacak anıları dinledik.


Kısa yaşam öyküleriyle anlatılmaya çalışılan bu değerli insanlara ait anılar; akraba, dost ve arkadaşlarından derlenmiştir.  Ayrıca bu özel insanlara ait ulaşılabilen fotoğraflarıyla da çalışmalarımız renklendirilmeye çalışılarak anlatılanların zihinlerde somutlaştırılması sağlanmıştır. Çalışmamız Müdürlüğümüze ait youtube kanalında (iktm54) yer almaktadır. Çalışmalarımız şehrimizin güzide ilçelerinde yaşayan iz bırakarak rehber olan değerli büyüklerimizi anlatacağımız video kayıtlarımızla devam edecektir.

 

iktm54 Youtube kanalımızdan bütün bölümleri izleyebilir veya aşağıdaki bağlantıdan görüntülere ulaşabilirsiniz. İyi seyirler.


https://www.youtube.com/channel/UCQpwtUXi8nvLh3nZTf5i8YA