Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Sakarya Müzesi

Sakarya Müzesi: İl sınırları içerisinde bulunan arkeolojik ve etnografik eserleri toplayarak yapılan teşhir düzenlemesi sonrasında, 21 Haziran 1993 tarihinde halkın ziyaretine açılmıştır.

Müzenin bahçesinde, Sakarya ili sınırları içinde bulunan Roma ve Bizans dönemlerine ait mimari parçalar, mezar taşları, sunaklar, yazılı taşlar, ostotek, pişmiş toprak erzak küpü ve sütun kaideleri sergilenmektedir.

Müzenin sergi salonunda tarih öncesi çağlar, Roma ve Bizans dönemlerine arkeolojik eserler ile Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait etnografik eserler sergilenmektedir.

Arkeolojik eserler arasında yassı el baltaları, pişmiş toprak kaplar, koku ve gözyaşı şişeleri, madeni ve cam eserler yer almaktadır. Etnografik eserler arasında Ulu Önder Atatürk’ün kullandığı eşyalar ile Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait ateşli ve kesici silahlar, bakır kaplar, mühürler ve el işlemeleri teşhir edilmektedir.

Sakarya Müzesi Ücretsizdir.

Müze Kart uygulaması ve satışı bulunmamaktadır. Müze Kartlar https://muze.gov.tr/MuseumPass web sitesi üzerinden satın alınabilmektedir.

Pazartesi günleri hariç diğer günler gezilebilmektedir.

Ulaşımı asfalt yol olup, her mevsim ulaşılabilektedir.

Konum için tıklayınız. konum.png

Sakarya Müzesi (0).JPG

Sakarya Müzesi (1).JPG

Sakarya Müzesi (2).jpg

müze5.jpg

müze6.jpg