Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı: Bozulmamış doğasıyla, çevre illerden gelen ziyaretçilere günübirlik dinlenme fırsatı sunan en güzel yerlerimizden bir tanesidir.

67 hektar alana, 2.400m sahil uzunluğuna sahiptir. Gölün derinliği 3-8m arasındadır.

Özellikle piknik, dinlenme, doğa yürüyüşü, yaban hayatı gözlemciliği, çeşitli spor aktiviteleri gibi açık alan etkinliklerinin yapılabildiği, insanların psikolojik yapısına ve zevkine hitap eden doğal bir manzaraya sahip mekân konumundadır.

Poyrazlar gölü kara ve su kuşları açısından önemli bir zenginliğe sahiptir.

Gölde günümüze kadar yapılan çalışmalarda 154 kuş türü tespit edilmiş olup; 65’i (% 42) yerli kuş türü, 47’si (% 31) yaz göçmeni, 36’sı (%23) kış göçmeni ve 6’sı transit göçer olarak belirlenmiştir. 


Göl çevresinde gürgen  ve meşeden oluşmuş ormanlık alanın yanında sonradan ağaçlandırmayla karaçam ve sarı çam türlerinden oluşan ormanlık alanlar mevcuttur.

Dönem dönem etkinlik ve festivallere de ev sahipliği yapmaktadır.

İçerisinde yeme-içme imkanları mevcuttur.

Doğa yürüyüşü yapabilir, dilerseniz bisikletiniz ile veya buradan bisiklet kiralayarak sürüşler gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca tabiat parkı içerisinde bir çok aktivite de bulunmaktadır.

Bununla birlikte sahada Çakal, Tilki, Gelincik, Tavşan, Sincap, Kirpi, Yaban domuzu, Köstebek, Tarla Faresi, Kara Kaplumbağası, Salamandra, Benekli Toprak Semenderi, Yeşil kertenkele gibi türler de yaşamaktadır.

Doğal Sit Alanı içerisinde kalmakta olup, koruma altındadır.

Ulaşımı asfalt yol olup, her mevsim gidilebilmektedir.

Giriş ücretlidir. Tabiat Parkları Tarım ve Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğüne bağlı olduğundan ücretlerde Milli Parklar Genel Müdürlüğünce belirlenmektedir.Konum için tıklayınız.konum.png

Poyrazlar Gölü (1).jpg

Poyrazlar Gölü (2).jpg

Poyrazlar Gölü (3).jpg

Poyrazlar Gölü (4).jpg

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı (1).jpg

poyrazlar-1 (1).jpg

poyrazlar-1 (2).jpg

poyrazlar-2 (1).jpg

poyrazlar-2 (2).jpg