Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Sakarya'da Türk Mutfağı Haftası Etkinlikleri Yöresel Lezzetlerimizin Tanıtımı ve İkramı İle Başladı

Geçen yıl ilk kez 21-27 Mayıs 2022 tarihleri “Türk Mutfağı Haftası” olarak ilan edilmiştir. T.C. Cumhurbaşkanlığı ve Sayın Emine Erdoğan'ın himayelerinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile hazırlanan “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabından hareketle hayata geçirilen "Türk Mutfağı Haftası" 2022 yılından itibaren ülkemizde ve dış temsilciliklerimiz aracılığı ile tüm dünyada dikkat çekecek düzeydeki etkinliklerle kutlanmıştır.


Bu kapsamda Türk Mutfağı Haftasında, Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün koordinasyonuyla Sakarya’nın yöresel mutfak kültürünü tanıtmak için çeşitli etkinlikler düzenlendi.

 

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Adapazarı Belediyesi, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğiyle 23 Mayıs 2023 tarihinde Adapazarı İlçesi, Çark Caddesi/Menekşe Sanat Sokağında “Türk Mutfağı Haftası Kutlama” programı düzenlendi. Programda Sakarya’nın coğrafi işaretli ürünlerinden olan Dartılı Keşkek, Kabak Tatlısı ve yöresel lezzeti Boşnak Böreğinin ikramı yapıldı.

 

Programda bir konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Süleyman Acar, Sakarya zengin yemek kültürü ile ön plana çıkan şehirlerimizden biridir. Bu kültürün oluşmasında yerel özelliklerin yanı sıra şehrin dokusunda yer alan farklı kültür gruplarının etkisi önemli rol oynamaktadır. Orta Asya'dan Balkanlardan, Kafkaslardan ve Anadolu'dan taşınmış olan çok farklı kültürlerin etkileşimi Sakarya'nın yemek kültürünü ortaya çıkarmıştır. Bu yemek kültürüne ait bazı ürünlerimiz coğrafi işaret belgesi de almıştır dedi.

 

Kutlama programında Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından halkımıza yöresel Dartılı Keşkek, Adapazarı Belediyesi tarafından Kabak Tatlısı, Serdivan Bosna Sancak Derneği tarafından Boşnak Böreği, Çaykur tarafından çay ve Fuska su tarafından su dağıtımı yapıldı. Sakarya’lılar etkinlik süresince yörenin mutfak kültürünün zenginliğini daha yakından tanıma fırsatı buldu. Ayrıca Menekşe sanat sokağında coğrafi işaretli ürünümüz olan şimşir kaşık Taraklı’dan gelen ustalarımız tarafından yapıldı.

 

Kültür ve Turizm İl Müdürü Süleyman Acar; bu yıl tüm yurtta 21-27 Mayıs tarihleri arasında ikincisi gerçekleştirilen Türk Mutfağı haftasının bundan sonraki yıllarda da farklı etkinliklerle ve daha coşkulu bir şekilde kutlanması için İl Müdürlüğümüz tarafından çalışmalara hız kesmeden devam edileceğini, programın hazırlanması ve sunumu aşamasında Müdürlüğümüzden desteklerini esirgemeyen tüm taraflara ve paydaşlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum dedi.

Türk Mutfağı Haftası 2023 (1).JPG

Türk Mutfağı Haftası 2023 (10).JPG

Türk Mutfağı Haftası 2023 (11).JPG

Türk Mutfağı Haftası 2023 (12).JPG

Türk Mutfağı Haftası 2023 (2).JPG

Türk Mutfağı Haftası 2023 (3).JPG

Türk Mutfağı Haftası 2023 (4).JPG

Türk Mutfağı Haftası 2023 (5).JPG

Türk Mutfağı Haftası 2023 (6).JPG

Türk Mutfağı Haftası 2023 (7).JPG

Türk Mutfağı Haftası 2023 (8).JPG

Türk Mutfağı Haftası 2023 (9).JPG