Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Sakarya İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulunun 11.Toplantısı Gerçekleştirildi.

Sakarya İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulunun 11.Toplantısı Sakarya Valiliği 5 No’lu toplantı salonunda Vali Yardımcısı sayın Selda DURAL’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıya Kültür ve Turizm Bakanlığını temsilen “Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı” ile kurul üyesi kurum temsilcileri katıldı.

Toplantıda “turizm potansiyeli yüksek olan alanlarda ulaşım ve altyapı konusunda yaşanan sıkıntılar”, “ilimizi tanıtıcı yeni materyal tasarlanması ve üretilmesi”, “doğal, tarihi ve turistik alanlara yönelik turların düzenlenmesi”, “Sakarya ve il dışında yapılacak fuar, festival ve etkinliklerin planlaması” ve “ilimizin ulusal ve uluslararası bisiklet rotalarına dahil olması” konuları değerlendirildi.

İlimize gelen yerli ve yabancı turistler için tasarlanan karekodlu pano çalışmaları ile 2023 yılı Kasım ayı içerisinde yapılması planlanan “Sağlık Turizmi Çalıştayı” hakkında kurul üyeleri bilgilendirildi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından spor turizmi ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında kurula bilgi verildi.

Ayrıca, ülkemizin bisiklet alanında marka şehri olan ve dünyada sadece 14 şehrin almaya hak kazandığı, bisiklet alanında marka şehirlere verilen UCI BIKE CITY LABEL ünvanını alan ilimizde, 27-29 Ekim 2023 tarihleri arasında, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilmesi planlanan Uluslararası Sakarya Bike Fest hakkında kurul üyeleri bilgilendirildi. Bu etkinlik ile ülkemiz ilk kez bisiklet Avrupa Şampiyonasına ev sahipliği yapacaktır.

İlimizde faaliyet gösteren konaklama tesislerinin Bakanlığımızdan turizm işletmesi belgesi almaları ve mevzuat açısından uymak zorunda oldukları diğer yükümlülükler hakkında değerlendirme yapılarak toplantı sona erdi.

TGA 11 Toplantı (1).jpeg

TGA 11 Toplantı (2).jpeg