Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Sakarya Sağlık Turizmi Çalıştayı Gerçekleştirildi

İlimizin turizm gelirlerinin artırılması, sağlık turizmi potansiyelinin harekete geçirilmesi amacıyla Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde,  alanında uzman yaklaşık 100'e yakın katılımcıyla 30 Kasım 2023 Perşembe günü "Sakarya Sağlık Turizmi Çalıştayı" düzenlenmiştir.

Vali Yardımcısı Aslan Avşarbey, Türkiye'de İstanbul başta olmak üzere altyapısı olan bazı illerin sağlık turizmi alanında dünyada isim yaptığını, özellikle Avrupa'dan çok ciddi müşterileri olduğunu, Sakarya'nın da bu alanda ismini duyuracağı ilk adımı çalıştayla atmak istediklerini dile getirmiştir.

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Tümay Mercan, Türkiye'nin, sağlık turizmi alanında dünyada başarılı ülkeler arasında yer aldığını, sağlık turizminde İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyükşehirlerin başı çektiğini, bunların bütün illere yayılması gerektiğini söyledi. Sağlık turizmi alanında bakanlık düzeyinde destekler olduğunu, büyükşehirler dışındaki illerimizin bu imkanları çok fazla kullanmadığını, kullanması gerektiğini söylemiştir. Ayrıca Sakarya'nın hem konum itibarıyla hem turistik değerleri açısından son derece avantajlı olduğunu, özellikle termal kaynakların zenginliğinden bahseder termal turizmin geliştirilmesi gerektiğini ifade etmiştir.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Süleyman Acar, “Çalıştayla hedefimiz bu potansiyeli harekete geçirerek dünyada milyarlarca doları aşan hacme ulaşan sağlık turizminden aldığımız payı olabildiğince büyütmektir" dedi. Ayrıca Sakarya'nın turizm açısından yüksek değere sahip olduğunu, Sakarya’nın coğrafi konumu ve ulaşım kolaylığı, konaklama kapasitesi, nitelikli iş gücü ve teknolojik altyapısıyla termal turizm ve sağlık alanında da büyük potansiyelinin bulunduğunu belirtmiştir.

Protokol konuşmalarından sonra çalıştay, 5 ana başlıkta belirlenen oturumlarla devam etmiştir. Bu başlıklar “Sağlık Turizminde Tanıtım ve Pazarlama”, “Sağlık Turizminde Hukuk, Mevzuat ve Etik İlkeler”, “Sağlık Turizminde Sakarya'da İnsan Kaynakları”, “Sağlık Turizminde Tedavi Öncesi ve Sonrası Hizmetler”, “Sakarya'da Destinasyon Yönetimi ve Paydaşlar Arası İlişkiler”den oluşmuştur.

Sözkonusu çalıştaya, Bakanlığımız Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Ticaret Bakanlığı temsilcisi, Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş temsilcileri, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, belediyeler, sağlık tesisleri, konaklama tesisleri, seyahat acentaları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katılım sağlamış olup, çalıştay sonrasında her masanın moderatörü tarafından özet sunum yapılmıştır.

Sunumun ardından toplu fotoğraf çekilerek çalıştay sona ermiştir.

Sağlık Turizmi (1).jpg

Sağlık Turizmi (10).jpg

Sağlık Turizmi (11).jpg

Sağlık Turizmi (12).jpg

Sağlık Turizmi (13).jpg

Sağlık Turizmi (15).jpg

Sağlık Turizmi (16).jpg

Sağlık Turizmi (17).jpg

Sağlık Turizmi (2).jpg

Sağlık Turizmi (3).jpg

Sağlık Turizmi (4).jpg

Sağlık Turizmi (5).jpg

Sağlık Turizmi (6).jpg

Sağlık Turizmi (7).jpg

Sağlık Turizmi (8).jpg

Sağlık Turizmi (9).jpg