Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Şikayet ve Dolandırıcılıkla İlgili İş ve İşlemler

ŞİKAYET VE DOLANDIRICILIKLA İLGİLİ YAPILMASI GEREKENLER

1- Yapılan faaliyetin içeriğini detaylı bir şekilde anlatan metin, işletmenin açık adresinin, irtibat bilgilerinin, sosyal medya hesaplarının (instagram, watsap, web sitesi vb) bilgi ve görselleri ile birlikte TÜRSAB ihbar@tursab.org.tr veya Müdürlüğümüz iktm54@ktb.gov.tr kurumsal e-posta adreslerine şikayette bulunulması; Dileyenler bir dilekçe ile birlikte TÜRSAB'a veya Müdürlüğümüze elden teslim etmeleri gerekmektedir.
2- Ödemelerle ilgili mağduriyetlerin yaşanması durumunda en yakın Kaymakamlık bünyelerinde bulunan Tüketici Hakem Heyetlerine gidilerek elinizdeki dokuman, görsel ve dekontlarla birlikte başvuruda bulunulması gerekmektedir.
3- Sosyal medya hesaplarının dolandırıcık faaliyetlerinin engellenmesi, sayfaların kapatılması ve bu faaliyetleri yapanlar hakkında işlem tahsis edilebilmesi için en yakın kolluk kuvvetlerine veya savcılıklara elinizdeki dokumanlarla birlikte başvuruda bulunulması gerekmektedir.
4- Ödeme ile ilgili mağdur olduğunuzu düşündüğünüz andan itibaren en hızlı şekilde bağlı bulunduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini arayarak para iadesi talebinde bulunmak.

ÖNERİLER

1- Öncelikle tüm konakama tesislerinin var olup olmadığı ile ilgili Bakanlığımız web adresi üzerinden Türkiye geneli tesis sorgulaması  yapılması, sorgu için tıklayınız
2- Konaklama tesislerine ait web sitesi, sosyal medya hesaplarının olup olmadığının kontrol edilmesi,
3- İrtibat bilgilerinin sabit telefon veya cep numaralarından oluşması,
4- Adres bilgilerinin sosyal medya hesapları ile web sitesi, goole maps gibi uygulamalardan kontrol edilmesi,
5- Ödeme ile ilgili şahsın veya şirketlere ait IBAN bilgilerinin kontrol edilmesi,
6- İnternet üzerinden bu tesisler ile ilgili ön araştırma yapılması,
7- Bakanlığımızdan belgeli tesislerin dışında faaliyet gösteren diğer tesislerin var olup olmadığı ile ilgili bağlı bulunduğu ilçe belediye başkanlıklarından sorgulanması,
8- Bazı illerde yer alan resmi derneklerden faydalanılarak bilgi alınması,
9- Mümkün ise görüntülü aramak veya tesisi görüntülü gezmek.
10-O ilde bir tanıdığınız var ise böyle bir tesis olup olmadığı ile ilgili danışmak, destek almak.
11-Bakanlığımızdan belgeli seyahat acentalarını sorgulamak, irtibat ve adres bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.