Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Akmeşe - Taşoluk Piknik Alanı ve Şelalesi 16 Ocak 2016 Bisiklet Turu

16 Ocak 2016 Cumartesi günü Müdürlüğümüz ve Sakarya Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği ile ortaklaşa düzenkediğimiz turumuza 7 gönüllü ile Kazımpaşa-Alandüzü-Akmaşe istikametini takip ederek düştük yollara… Hava gayet güzel, hatta ilerledikçe güneş açmaya başladı, 12 km. ilerledikten sonra Kazımpaşa Alandüzü yol ayrımında varıyoruz. Burada bekleyerek toplanıyoruz. Kimsede demiyor neden burada duruyoruz diye)) hiçbir şey olmamış gibi meşhur Alandüzü rampasına varıyoruz. Dank diye bir şey kafamıza vuruyor. Herkes diyor ne oldu diye, ula diyorum biz o yol ayrımında niye durduk? niye durduk diyorlar))) tabiki yiyeceklerimizi almayı unuttuk, herkes birden zonk ediyor…

Haydaaaa, eee ne yapacagız? yapacak bir şey yok 4 km. geri döneceğiz ((( bir gönüllü lazım dedim. Erkan sağoalsın ben geleyim abi dedi, mesele 4 km. geri dönmek değil 4 km. boyunca önden esen ağaç deviren rüzgar))) diğerlerine yolu tarif ederek siz beklemeyin bizi çiftliğin orada bekleyin biz alıp geliriz diyorum. Nitekimde öyle yapıyoruz. Sucukları almaya önden esen rüzgara karşı 10-20 km. hızlara zor çıkarak resmen 15 dak. gidiyoruz. Yapacak bir şey yok diyerek siparişleri veriyoruz. Siparişler hazır ama benim gözüm domates ve soğanlara takıldı, abi bize bir tabakta domates ve soğan verirmisin dedim. Sağ olsun bizi hiçbir zaman üzmemiş kırmamıştır. Hemen güzelce hazırladı verdi...  Sonra bizi bekleyenlere doğru basa gaz rüzgarda arkadan eserek yanlarına varıyoruz.

Dedim şimdi 3 km. tırmanma zamanı… Çık çık rampalar bitmiyor, bazı uyanıklar mis kokulu (bok) traktörün remorküne takılarak rampayı beleş çıkıyorlar))) Akmeşeye varıyoruz. Buradan fırına girip 7 kişi 7 ekmek alıyoruz.. Ekmeğe zam gelmiş 1.25 Sakaryada'da yakındır zam. İçecekleri de alıyoruz. Doğru piknik alanına, piknik alanına gideceğiz ama öyle rampalar varki çık babam çık, öyle inişler varki in babam in, eziyet ve sevinci bir arada yaşıyoruz ama inişlerin tadı hala damağımda… hemen en güzel yere yerleşiyoruz, masayı taşıyoruz, odunları topluyoruz, ateşi yakıyoruz, malzemeleri hazırlıyoruz. bir yandan da piknik alanını keşfe çıkıyoruz. yapraklar yerlerde muhteşem bir görüntü var, geniş yeşil alanı ile de süper bir futbol sahasını andırıyor, hafta sonu olmasına rağmen hiç kimse yoktu, gerçi pek bilinen bir yerde değil. İstediğimiz gibi rahat hareket ediyoruz.  Ateşin başında çember oluşturuyoruz.

Batuhan hızını alamıyor her yerden atlıyor zıplıyor iniyor, karnımızı doyurduk, şelalenin başına geçerek şipşak fotoğraflar çekiliyoruz, normalde dere çeşme suyundan bile temiz akar ama malum yağmurlardan dolayı biraz çamurluydu, dereyi takip ederek keşfe çıkıyoruz, arka kısımlarda tam mtb parkurlarıyla dolu, gezip tozuyoruz. cemil hızını alamıyor cumbullop dereye dalıyor))) ayaklarım dondu diyor bizde gülüyoruz.

Çok eğlenceli ve keyifli bir tur gerçekleştiriyoruz. Bir dahaki turlarda görüşmek dileğiyle...