Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kaynarca-Karamüezzinler Gölü ve Şehymuslihittin Camii 23 Nisan 2016 Bisiklet Turu

Müdürlüğümüz ve Sakarya Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği ile birlikte düzenlediğimiz 23 Nisan 2016 güzel bir Cumartesi günü buluşma noktamız olan Kentprak Büyük Değirmenin önünden 35 km. mesafede bulunan Kaynarca İlçesine doğru yaklaşık olarak 25 kişi olarak düştük yollara, yol istikameti olarak Camili yolunu tercih ettik. Yenikent Devlet Hastanesi yol ayrımına doğru sağa dönerek kestirmeden Kaynarca yoluna doğru dönüş yaptık. 

Geçen seneye kadar bu yol bozuktu bu sene yeni asfalt yaptıkları için mükemmel olmuş, birde mevsimden dolayı sarı sarı çiçeklerde açmış çok güzel görüntüler oluşturmuştu. Daha sonra Kaynarca yolunu takip ederek inişli çıkışlı yokuşların ardından 30 km. mesafede buluna Gölevi tabelasından sağa dönere Müezzinler Gölüne doğru dönüş yaptık. Havanın güzelliğini değerlendiren bizim gibi bir çok mangalcı, balıkçı ve piknikçilerde buradaydı, geçen seneye nazaran burada bulunan tesis buraya yatırım yaparak kapalı mekanda yapmış güzel olmuş.

Burada yeme içe mevcut, isterseniz mangalı, eti yakması dahil herşeyi bu tesis yaparak hizmet veriyor, fiyatları orta derecede ne çok pahalı ne çok ucuz, değer mi değebilir. Biz tabi ki bura zaman kaybetmemek için yeme içme molasını burada vermedik. Ama muhteşem manzarasından ve güzelliklerinden faydalandık. Ne zaman buraya gelsem çadır atıp kamp kurasım geliyor. Huzur dolu bir ortamı var. Burada 30 dakika kadar oyalandıktan sonra Kaynarca İlçesine doğru yola koyulduk, geriye 5 km. yolumuz kaldı, etkinliğe 1 saat kaldı ama herkes acıktı, Kaynarcaya geldiğimizde uğradığımız bir yeme içme tesisine yine giderek hemen masalara kurulduk, yemekler söylendi ve karınlar doydu.

Yemeğin ardından etkinlik alanına doğru koyulduk yola, etkinliğe Adapazarı'ndan sporcu gençlerimiz de araçla gelerek eşlik ettiler, Kaynarca'nın minikleri de ve gençleri de tura eşlik ederek kalabalık bir ortam oluştu. Bütün tedbirler alındı, ambulans bile vardı her ihtimale karşı, ilçe merkezinde ring yapılarak ufak çaplı kalabalık bir tur eşliğinde Kaynarca Belediyesi önünde toplanıldı, burada hazırlanan masalarda ikramlar yapıldı, Derneğimizce yetkililere yelek vb. hediyeler verildi, toplu fotoğrafın ardından Kaynarcanın 4 km. mesafe yukarında Topçu Mahallesinde bulunan tarihi Şeyhmuslihittin Camiine doğru koyulduk yola, turun en keyifli ve renkli tarafı da burasıydı, yol ve manzaralar çiçekler o kadar güzeldi ki yolun hiç bitmesini istemedik. 

Uzun çıkışın ardından uzunda bir iniş gerçekleştirdik. Camiye vardığımızda bizi yine muhteşem bir manzara karşıladı, tarihi mezarlar, onları saran çiçekler, zaman meydan okyan kuru ağaç ve muhteşem ağaç restore yapısıyla yeşil park bahçesiyle bizi karşılayan Şeyhmuslihittin Camii yi geziyoruz. 

Şeyhmuslihittin Camii Hakkında 

Cami Kaynarca ilçesinin çıkışında, sağ taraftan girince 3 kilometre uzakta Büyük Kaynarca köyünde bulunmaktadır. Cami tamamen ahşaptan yapılmıştır. Fatih Sultan Mehmet Han´ın mimarlarından Şeyh Müslihiddin adına yapılmıştır. Şeyh Müslihiddin Camii Mehmet Ağa tarafından ampir motiflerle süslenmiş, kirişler arası kütüklerle doldurulmuş, kütüklerin üzeri ince ve muntazam tahtalarla kaplanmıştır. 

Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber çeşmesi üzerindeki kitabesinden 1236 Hicri yılında yapıldığı anlaşılmaktadır. İçten ve dıştan tamamen ahşap olan caminin temelleri taştır. Kadınlar mahfili “U” şeklinde olup cami dikdörtgen planlıdır. Caminin minaresi şimdi yarım vaziyette durmaktadır. Ön cephede ve sağ cephede olmak üzere iki kapısı bulunuyor. Çatısı kiremit ile örtülü vaziyette. İçinde bulunan balkon çok geniş bir yer kaplamaktadır. Tavanı tamamen düz ahşap kaplamadır. Cami eski bir mezarlığın içinde bulunmaktadır.

Adı geçen cami yanına aynı isimle yeni bir cami yapıldığından şu anda terkedilmiş vaziyette bulunmaktadır. Sakarya ili, Kaynarca ilçesi, Büyük Kaynarca (Topçu) köyünde bulunan ahşap karkas sistemle inşa edilmiş ender örneklerden biri olarak kabul edilen Şeyh Muslihiddin Camii´nin kurtarılması için kamu-yerel-sivil güçler el ele verdiler.

Bu güzel eseri gezdikten ve dualar ettikten sonra dönüş yoluna geçerek yolculuğumuzu tamamlıyoruz. Güzel renkli ve keyifli bir tur oldu, emeği geçenlere katılımcılar teşekkürler ediyoruz. Bir dahaki turlarda görüşmek dileğiyle…