Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

19 Mayıs Kutlamaları-İzmit ve Sekakamp Turu 19 Mayıs 2016 Bisiklet Turu

19 Mayıs 2016 Güzel bir Perşembe günü saat 10:00'da gönüllü dostlarımız ile birlikte derneğimizde toplanarak yeleklerimizi giydik, bayraklarımızı da bisikletlerimize asarak renkli bir görsel şölen oluşturduk. Daha sonra 10:30'da Sakarya Atatürk Stadında kutlanacak olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramına katılmak üzere hareket ettik. Yol boyunca kutlama alanına giderken insanlar ıstık çalarak, alkışlayarak ve korna çalarak bizlere destek verdiler. kendilerine teşekkür ediyoruz. Stada varıyoruz ama içeriye girmeden etrafından görsel bir tur atıyoruz. Turun ardından stadın ana girişinden içeri girerek pankartımızı da açarak yerimizi alıyoruz.

Kutlama dahilinde İstiklal Marşı için aya kalkarak gür bir şekilde eşlik ediyoruz. Burada yapılan sportif faaliyetleri yerinde izleyerek ve destekleyerek katkıda bulunuyoruz. Öncelikle yöremize ait halk oyunları sergileniyor. Akabinde ise senfoni orkestrası yerini alıyor ve çalarak yürüyüşünü gerçekleştiriyor. Burada en çok ilgiyi ve alkışı bisikletçilerimiz alıyor, hem saha etrafında tur atarak hem de tur boyunca ellerinde Türk bayraklarını açarak kutlamalara renk katıyorlardı. Helal olsun sizlere. Devamında protokol konuşmalarının ardından alanda toplanan tüm sporcu kardeşlerimizin, abilerimizin her türden spor faaliyetlerini görsel olarak ta sunarak en güzel şekilde tanıttılar. Sayın Valimiz Avrupa da dereceye giren sporcularımıza madalyalarını ve kupalarını elden teslim ederek onları onurlandırdı. Bizlerde bu sporcularımıza ülkemize getirmiş oldukları başarılardan dolayı sonsuz teşekkürlerimizi bir borç biliyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz. Sporcularımızı desteklerimizi her daim büyük bir istek ve arzu ile kesinlikle yapmalıyız.

Törenin ardından Kent Meydanında son bulacak olan bütün halkın ve sporcuların katılımı ile birlikte büyük yürüyüş için stad dışından başlayarak çark caddesini takiben oldukça kalabalık bir şekilde coşkulu bir şekilde yürüyüşümüzü gerçekleştiriyoruz. Gerçekten muazzam bir kalabalık ve destek vardı. Yürüyüş boyunca bisiklet sporunu da iyi bir şekilde desteklediğimizi düşünüyorum. Sayın Valimizde bizi ayrıca tebrik etti. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Yürüyüşün ardından derneğimize giderek İzmiz'e gitmek üzere hazıklıklarımızı yapıyoruz, hazırlıkların ardından 14 kişi olarak düşüyoruz yollara, hava da bulutlu güneşli karışık bir görüntü olsa da tur boyunca mükemmeldi diyebilirim. Giderken rüzgarı arkamıza da alarak rahat bir sürüş gerçekleştiriyoruz. Eşme den sonraki yokuştan sonra 15 Km. boyunca pedal çevirmeden İzmit Decathlon kavşağına kadar süzülerek iniş gerçekleştiriyoruz. Bir ara ana yoldan çıkarak Ali Kaptan Bisiklet yoluna giriyoruz. Buradaki muhteşem yeşillikler ve gölgeliklerin içerisinde adeta büyülenerek keyifli bir sürüş gerçekleştiriyoruz.

Bisiklet yolu boyunca kendimizi yeşilliklere çimlere atarak yerlerde yuvarlanıyoruz, fotoğraflar çekiliyoruz, herkesin keyfi neşesi yerindeydi. Artık hareket zamanı ışıklardan karşıya geçerek decatlhon mağazasına gidiyoruz. Buradaki şenlikler kapsamında spor mağazasını 1 saat boyunca geziyoruz alış veriş yapıyoruz, alış verişin ardından karnımız acıkıyor, nereye gidelim nerede yiyelim derken adeta İzmit'in merkezinde drift atıyoruz. Bütün ara sokak ve caddeleri talan ediyoruz, o köfteci diyorlar gidiyoruz kapalı, bu lokanta diyorlar gidiyoruz kapalı, şehir merkezi insan seli, çark caddesi misali bütün caddelerden geçiyoruz, bir pazardan geçmedik yani))) yollarda bazı ayılar hariç araçlar saygılıydı, saygılı olanlara teşekkür ediyoruz. Nihayetinde caminin yanında bir lokanta buluyoruz çok şükür.
Millet o kadar açıkmış ki lokantayı midesine indirenler bile vardı)) bazı kaçaklarda çok acıkmamış ki kendilerini caminin avlusuna yeşilliklerin içerisinde çimenlere serilerek yanlarında getirmiş oldukları zula yiyecekleri yiyerek karınlarını doyuruyorlar. Vakit azaldı daha geri döneceğiz. Bisiklet yolunu takip ederek sahil tarafına doğru ilerliyoruz, köprülerden geçiyoruz belediye çok güzel çalışmış gerçekten, bizlerde aynı ilgi ve alakayı buradaki belediyelerden de bekliyoruz. Sekakamp sahiline gitmek istedik ama zamandan dolayı başka bir zamana erteledik. inşallah en kıza samanda sadece buraları gezmek ümidiyle geri dönüş yoluna koyuluyoruz.

İzmit'ten Adapazarı'na doğru hareket ediyoruz ama trafik çok fazla bazı yol ayrımlarında zorlanıyoruz, yalnız şunu dile getirmeliyim, grup olmanın çok büyük avantajı var, herkes yol veriyor saygı duyuyor, grup yoksa eğer bireyselseniz hiç kimse sizi umursamıyor. kimi zaman yavaş kimi zaman hızlı kimi yorgun kimi zinde yola devam ediyoruz. 20 km. kadar ilerledikten sonra Sekapark'a gidemedik Sekakamp'a gidelim bari dedik ve de öyle yaptık, kendimizi yokuş aşağıya salarak Sekakamp'a atıyoruz, burası muazzam güzellikte bir ye, mangalcılar, çadırcılar, piknikçiler, top koşturanlar, topun peşinde koşanlar, bir ara kadın futbolu oynayanlar bile vardı. yüzenler mi dersin balık tutanlar mı etraf adeta cıvıl cıvıldı.

Bizlerde bir cafede oturuyoruz soluklanıyoruz, burada ve etrafında turlar atıyoruz fotoğraflar çekiliyoruz, manzaralar diyecek söz bile bulamıyorum. Gözlerimizin megapixselleri bozuldu diyebilirim. Artık vakit iyice kararmaya doğru ilerledi onca yokuş indik artık çıkma zamanı geldi, bir hışımla yokuşu çıkıyoruz, geriye 25 km. yolumuz kaldı, toplu halde mola vermeden ışıklarımızı da yakarak geçte olsa evin yolunu çok şükür tamamlıyoruz.

Toplamda 100 Km.'lik bir yolculuğu tamamladık. İyisiyle kötüsüyle, anılarıyla maceralarıyla, güzellikleriyle çirkinlikleriyle dolu dolu tam bir gün geçirdik. Eve vardığımızda haşatı çıkmış üzerimizden fay hattı geçmiş gibi bir görüntü vardı))) kendi adıma söyleyeyim kısa bir duşun ardından 1-2 atıştırma yemek bile değil birazda masaj yaptıktan sonra uyuya kalmışım, uyandığımda saat sabah 08:00'di)) İyi uyumuşum. Şu anda bomba gibiyim)) Emeği geçenlere, katılımcılara özelliklere bayanlarımıza, uzun yola ilk defa gelenlere, bizleri yalnız bırakmayan gönül dostlarına çok ama çok teşekkürler. Her turumuz böyle olmasın))) dilekleriyle Bir dahaki turlarda görüşmek dileğiyle