Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Mecidiye Şelalesi ve Bıçkıdere Serinvadi Alabalık Tesisleri Turu 15 Eylül 2016

15 Eylülün güzel bir sabahında kurak yaz aylarında biraz da olsa serinlemek adına kendimizi bir şelalenin altına atarak serinleyelim istedik. Gideceğimiz yer Sakarya Karapürçek İlçe Sınırları içerisinde yer alan 32 km. mesafede Mecidiye Köyünün yaklaşık olarak 2 km çıkışında Ahmediye Köyü yolu üzerinde bulunuyor. Herhangi bir tabela ve yön işareti maalesef ki yok.

Mecideye'den sonra 2 km ilerledikten sonra sağdan yukarıya doğru toprak yol çıkıyor ve sola doğru devam ediyor. Bu yoldan dağ bisikletleri ile çıkış yaparak şelaleye kadar gidebilirsiniz. Yol bisikleti kullananlar ise yaklaşık olarak 800 mt. kadar ellerinde bisikletler ile birlikte toprak yolda yürümek zorundalar. Bizlerde 5 kişi olduğumuz ve hepimizde yol bisikleti olduğu için o toprak yolda şelaleye kadar yürümek zorunda kaldık.

Şelaleye vardığımızda su seviyesi bunca kuraklıktan sonra yinede iyi sayılırdı. Bu şelale fotoğraflarda genelde 5-6 metre gibi küçük görünür ama üst kısmına yan taraftaki patikadan çıktığınız zaman 30 mt. yüksekliğe ulaşır. Aşağıdan bakınca göz yanılması oluşuyor, normalde oldukça yüksek ve ürkütücüdür.
Her mevsim burada su olur. Kendi kendinize burada mangal yapabilirsiniz, biz daha önceki turlarımızda burada mangal yapmıştık ve güzel oluyor. Pek fazla bilinin bir yer olmadığından oldukçada iyi korunmuş durumda. çokta sakin bir yer. Böyle olması bizi her sene burayı tekrar tekrar görmeye niyetlendiriyor.

Şelalenin üst kısımlarında doğal alabalık vardır diye düşünüyorum. Çünkü suyu Samanlı Dağlarından yaylalardan geliyor. deniz seviyesinden de 350 metre yükseklikte. Üst kısmında 2 ve 3 er metreden 2 küçük şelale daha var. daha ilerlere hiç gitmedik bir gün oraları da keşfe çıkarız inşallah. En yakın market Mecidiye Köyünde var. Şelaleye 3 km mesafede. Ya hazırlıklı gidin yada köydeki bakkaldan yiyecek birşeyler alın. Tercih sizin.

Burada 1.5 saat kadar vakit geçirdikten sonra birde keşif yapalım istiyoruz. keşif ise Akyazı İlçesine bağlı Küçücek Beldesinde yer alan Bıçkıdere boyunca denizden 300 mt. yükseklikte şehirden uzak sessiz ve hırçın akan derenin ve olabildiğince uzanan ağaçların gölgesinde yer alan Serinvadi Alabalık Tesislerine doğru yola koyuluyoruz.

Normal şartlarda Karapürçek İlçesine geri dönerek Küçücek Beldesine doğru hareket edecektik ama Yavuz abimiz sağ olsun. Buradan çok kestirme bir yol var direk o tarafa gidiyor dedi. Bizlerde ona uyarak o yolu takip ederek sanki elimizle koymuş gibi Serinvadi Alabalık Tesislerini buluyoruz. Girişte bizi büyük bir Türk Bayrağı karşılıyor. Burayı Karadenizliler işletiyor ve kış ayına kadar açık.

Güzel bir gölgelikli masaya kuruluyoruz ve siparişlerimizi veriyoruz. Siparişler hazırlanan kadar etrafı da keşfe çıkıyoruz ve fotoğraflıyoruz. Mekan ve bulunduğu ortam gerçekten çok güzel. Bu durumu zaten fotoğraflarda göreceksiniz. Fiyatları oldukça uygun diyebilirim. Lezzetleri gerçekten güzel. Tavsiye edilir. Servis biraz yavaş oluyor ama inanın değer. Bir çok yerde mıhlama yedim ama burada yediğim mıhlama hakikiymiş onu öğrendim.

Diğer yerlerde yediklerimiz faso fiso yalanmış. O nasıl bir peynirdir anlamadım 1 metre esniyordu. Yarım saat hiç soğumadan yedim diyebilirim. Göze çok azmış gibi geliyor ama inanın ye ye bitmiyor. kesinlikle denemeli ve yemelisiniz. Fiyatı ise 11 TL. Tesis çevresinde sanal 15 mt. civarında bir su akar şelalesi mevcut. Açık alanda çeşme var. mescit+wc+tuvalet mevcut ve temiz. Dereden bile su içebilirsiniz.

Mecidiye Şelalesi ile Serinvadi Alabalık tesisleri Arası yaklaşık olarak 5 km. civarında yani Adapazarı Merkezine uzaklığı tahmini olarak 35 km. civarında. Tur yapmak isteyenler önce şelaleye sonrada alabalık tesislerine uğrayarak yamak ve genel ihtiyaçlarını giderebilirler. Burası çok güzel serin serin pöfür pöfür esiyor. zaten her yerde hamakta var. Gel keyfim gel.

Ortamın ve manzaranın tadını çıkartıyoruz. Derenin oldukça gür akması bizi şaşırttı. Sanırım bir çok dere ile birleşiyor. Şelale var mı diye çalışanlara sorduk ama maalesef olmadığını öğrendik. Olsaydı eğer hemen bir keşfe daha gidebilirdik.

Karnımız tok uyuduk eğlendikte, her yolculuğun bir sonu var tabiki. Bu güzel yerleri gezdikten sonra toplamda 70 km. yol kat ederek evin yolunu buluyoruz. Emeği geçenlere katılımcılara çok çok tşk. Bir dahaki turlarda görüşmek dileğiyle