Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Aşırlar-Salmanlı-Eren Baba Türbesi-Işıklar ve Saklıgöl Göletleri Turu 15 Ekim 2016

15 Ekim 2016’ın Güzel bir Cumartesi gününde buluşma noktamız olan Kentpark’tan az ama öz 3 kişi ile birlikte Aşırlar, Salmanlı, Saklıgöl ve biri keşif olmak üzere Işıklar Göletine doğru düştük yollara, yolculuğumun göletler kısımları hariç tamamı asfalt yoldu. İlk olarak Korucuk Beldesinin arka kısımlarda Aşırlar Köyü sınırları içerisinde yer alan çok fazla insanın gitmediği ve bilmediği şehir merkezine 20 km. mesafede bulunan Aşırlar Göletine doğru hareket ettik. 

Gölete vardığımızda mutlak bir sessizlik ve doğallık hakimdi. Balık tutan 1 kişi ya var ya yoktu. Genelde de zaten sakin oluyor. Mangal ve piknik içinde ideal bir yer. Araçla göletin girişine kadar ulaşılabiliyor. Maalesef çeşme yok ama Köy hemen 1 km. mesafede olduğundan alışveriş imkanı da mevcut. Genelde sulama amaçlı kullanılıyor. Yaz ve kış aylarında hiç değişmeyen göletin görsel yapısı parlak gri renklere sahip. 

Burada biraz mola verip fotoğraflar çekildikten sonra şehir merkezine 22 km mesafede bize ise 8 km. mesafede bulunan Salmanlı Göletine doğru düştük yollara. Salmanlı Köyünün merkezinde yer alan okulun hemen yanından aşağıya doğru girişi bulunan ama yön levhaları bulunmayan gölete varıyoruz. Araçla ulaşım mümkün, Bu gölet diğerlerine nazaran en büyük göletlerden birisidir. 

Özellikle yağışlı zamanlarda son kısımları ikiye ayrılan kollarıyla birlikte daha da büyüyor. Burada balık tutanlar her zaman oluyor. Girişte hemen doğal kaynak çeşmesi mevcut. Genel olarak balık çıkıyor, en yakın bakkal 500 mt. mesafede, gezdiğimiz bütün göletlerde telefonlar çekiyordu. Salmanlı Göletinin etrafında biraz turladıktan sonra mevsim şartları geçse de böğürtlenlere kimse dokunmamış, demek ki bizim nasibimizde varmış, bu güzel böğürtlenleri afiyetle bir güzel yedik. 

Göletin kenarları otlu taşlık sistemine sahip ve fotoğraflarda çöp varmış izlenimi veriyor. Aslında yerlerde çöp yok denecek kadar az diyebilirim. Rengi ise her sezon yeşil renkte oluyor. Burada da biraz zaman geçirip fotoğraflar çekildikten sonra daha önce gitmediğimiz Işıklar Köyü içerisinde yer alan Işıklar Göletine doğru düştük yollara, Işıklar Köyüne vardığımızda daha önceden gittiğimiz köyün mezarlığının içerisinde yer alan Eren Baba Türbesini ziyaret ederek dualar ediyoruz. 

Hakkında detaylı bir açıklama kitabesi maalesef bulamadım. Bulunduğu mezarlık içerisinde wc-çeşme ayrıca mescit de mevcut. Köyde bakkalda mevcut. Araçla ulaşımda mümkün. Buradan sonra Köyden 1 km. aşağıda yer alan ilk defa gideceğimiz Işıklar Göletine doğru hareket ediyoruz. Gölet gördüklerimizin içerisinde en temiz ve en sakin olanıydı, kimseler yoktu, pek değil neredeyse hiç bilinen bir yerde olmadığı da açıkça görülüyordu. Göletin hemen yanında doğal kaynak çeşmesi mevcut.

Çok büyük olmayan kendi halinde 200 mt. Uzunluğa sahip bir göletti. İlk defa gitmemize rahmen ben çok beğendim. Burada da biraz dinlenip fotoğraflar çektikten sonra indiğimiz yokuşları geri çıkmayalım orman yolunu kullanalım altımızda mtb ler var hakkını verelim dedik, göletin yanındaki yolu takip ederek orman yoluna girdik. İlk başta herşey iyi görünürken birden bataklığa geldik. Yol gidilecek gibi değildi, haydaaa derken yapacak bir şey yok bildiğin yoldan şaşma demişler. 

Aynı yolu ve yokuşları geri çıkarak köyün çıkışına varıyoruz. Yaklaşık olarak 7 km. civarında süper bir iniş gerçekleştiriyoruz. Ardından 3 km. civarında tekrar yokuş çıkarak Camili Köyünden içeriye giriş yapıyoruz. 

Karnımız çok acıktı gücümüz bitme noktasına geldi. Rota bol yokuşlu olduğundan enerjimizi çabuk tüketti doğal olarak. Yakınlarda göl manzaralı yeme içme tesisi olan Saklıgöl’e gitmeye karar veriyoruz. 

Burası ayrıca turistik bir tesis. Yeme içme gibi her türlü imkanda mevcut. Fiyatlara gelince orta seviye bir fiyat listesine sahip, ne çok ucuz nede çok pahalı, burada karnımızı doyurup fotoğraflar çekildikten sonra kazasız ve belasız bir şekilde yolculuğumuzu tamamlıyoruz. Bir dahaki turlarda görüşmek dileğiyle

1.jpg
2.1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.1.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg