Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Yeşilyurt Kurtköy Göleti+Garip Baba ve Melek Sultan Türbesi Turumuz 11 Haziran 2017

11 Haziran 2017'nin güzel bir Pazar gününde, öğleden sonra saat 15.00'gibi buluşma noktamız olan Kent Park'tan 6 gönüllü bisiklet dostumuz ile birlikle 35 km. mesafede Hendek İlçesine bağlı Yeşilyurt Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Kurtköy Göletine doğru pedal çevirdik.

Havada bisiklet sürmek için çok uygundu. Yolların kalitesi çok iyiydi. Trafik yönünden ana yolların haricinde köy yollarında neredeyse trafik hiç yoktu. Öyle yeşillikler ve çiçekler içerisinde yol alıyoruz ki sanki burası Türkiye değildi. 

İnsanın böyle ortamlarda ve manzaralarda bisiklet sürmesi kadar keyifli bir şey olamaz, hele ki birde arkadaş ortamı olunca doyumsuz bir hal alıyor. Nihayetinde mola vermeden Kurtköy Göletine varıyoruz. Her zaman ki gibi yeşilin her tonunu burada görebiliyoruz. 

Gölet yaz aylarında daha durgun ve çok daha temiz oluyor. Yağışların ardından şu anki hali biraz çamurluydu. Hemen kendimize uygun bir yer bularak keşfe çıkıyoruz. Kimilerimiz ise ağaçların gölgesinde keyif çatarak oturuyordu. Oturanlara atıfta bulunmamak olmaz, siz nasıl doğa sporcularısınız hiç yakıştıramadım.)))))

Ben ve İsmail her zaman ki gibi iş başında keşiflerdeydik, bir bakmışız bataklıkta, bir bakmışız derenin içerisinde, bir bakmışız göletin bir ucundayız. Hatta hızımızı alamayarak göletin üst kısmına kadar çıktık. Üst kısmına vardığımızda bizi çok daha iyi bir manzara karşılıyor. Birkaç fotoğraf çekerek manzarayı ölümsüzleştiriyoruz. Göl için şunları söyleyebilirim, her sene bu alanda panayır yapılıyor, tuvalet var, çeşmede var ama muslukları yoktu, belki yaz dönemi takılıyor olabilirler. Dere özellikle yaz dönemi çok temiz akıyor, zaten suyu çam dağlarından geliyor ve içilebiliyor. En yakın yerleşim yeri, bakkal cami 1.5 km. lik mesafede, bu alana hazırlıklı gitmenizde fayda var.

Tam dönüş yoluna geçecektik ki birde ne görelim. Osmanlı Çileği. Bu çilekler böyle her yerde olmaz. Baki ve el değmemiş yerlerde yetişirler. Biraz çilek toplayarak iftarda yemek için saklama kablarına koyduk. Bu çileklerin lezzetini tadanlar iyi bilirler, böyle bir çilek yok. O kadar lezzetliler. Bölgede çok vardı ama zaman darlığından dolayı çok fazla oyalanamadık.

Daha sonra hep birlikte dönüş yoluna geçtik. Yine muhteşem manzaralar ve yollar eşliğinde hareket ediyoruz. Su Kenarı Mahallesine vardığımızda türbe tabelası görüyoruz. Kaç senedir buradan geçerim bir tülü gitmek nasip olmamıştı. Dedim haydin gidelim şu türbeyi de ziyaret ederek bir hayır duası alalım dedim. Sağ olsun gönül dostları beni kırmadılar.

Döndük köy yollarına, köy yolları deyip de geçmeyin, hepsi yenilenmiş harikaydılar. Öyle köylerden geçiyoruz ki maziyi ve geçmişin bütün izlerini buralarda görüp yaşıyoruz. Her şey doğal ve tertemiz di. İnsanın ömrüne ömür katar havası ve doğası vardı. Köylerin her biri ayrı bir güzeldi. 

Nihayetinde Garip Baba ve Melek Sultan Türbesine varıyoruz. Her ikisi de aynı türbe içerisinde yan yana yatıyorlardı. Türbenin içerisi gerçekten çok güzeldi, birde yan taraf da salon yapmışlar, zorda kalanlar veya misafir gelenlerin kalabileceği bir yer. Bize de dediler burada kalabilirsiniz diye. Köy halkı bizimle çok ilgilendiler. İftara davet ettiler, yine gelin dediler. Bizlerde teşekkür ettik ama başka zaman inşallah dedik.

Öyle bir maneviyat ve huzur vardı ki, bu seferlik böyle oldu hayırlısı olursa tekrar ziyarete geliriz dedik. Orada yatanların ruhlarına dua etmeyi de unutmadık. ALLAH kabul etsin. Buradan ayrılarak dönüş yoluna geçiyoruz. Dönüş yolunda iki ayrılıyoruz, yarımız Akyazı'ya yarımız Adapazarı'na son kişi olarak da Ferizli'ye kazasız ve belasız dönüş gerçekleştiriyoruz.

Günün özetine bakarsak eğer, oruçlu olarak aç susuz toplamda 70 km.lik bir yol kat etmişiz. Bu günün kahramanları ise Ben, İsmail KARSLI, Sinem KARABAŞOĞLU, Erkan TANK, Emre ERSÖZ ve Harun GEMİCİOĞLU'ydu. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu güzel tura renk kattılar. Bir daha ki turlarda görüşmek dileğiyle. 

Garip Baba ve Melek Sultan Türbesi (1).jpg
Garip Baba ve Melek Sultan Türbesi (2).jpg
Garip Baba ve Melek Sultan Türbesi (3).jpg
Yeşulyurt (1).jpg
Yeşulyurt (10).jpg
Yeşulyurt (11).jpg
Yeşulyurt (12).jpg
Yeşulyurt (13).jpg
Yeşulyurt (14).jpg
Yeşulyurt (15).jpg
Yeşulyurt (2).jpg
Yeşulyurt (3).jpg
Yeşulyurt (4).jpg
Yeşulyurt (6).jpg
Yeşulyurt (7).jpg
Yeşulyurt (8).jpg
Yeşulyurt (9).jpg