Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Sapanca Seyir Tepesi, Sazlıgöl ve Rahime Sultan Camii Turumuz 14 Haziran 2017

14 Haziran 2017'nin güzel bir Çarşamba akşamında, saat 18.00 gibi şehir merkezine ortalama 15 km mesafede Sapanca İlçe sınırları içerisinde yer alan öncelikle Seyir Tepesine, Sazlıgöl'e ve ardından da 1892 yılında Abdülmecit’in dördüncü karısı Peruste Rahime Sultan tarafından yaptırılan tarihi camiyi ziyaret ettik.

Yol Haritası: https://goo.gl/W8MB0x

Hava şartları da bu kısa akşam turu için oldukça müsaitti. Yalnız Kartepe'nin zirvesi için aynı şeyleri söylemek pek mümkün değildi, zirvenin üzerisi adeta kara kaplı bulutlarla örtülüydü. Sağanak yağmur yağıyormuş görüntüsü vardı.

Hatta bizler acaba ıslanacağız mı diye tereddüt ettik ama çok şükür ki öyle bir şeyle karşılaşmadık. İlk olarak bisiklet yolunu takip ederek ilk tünel çıkışından ana yola bağlandık. Ardından da sarı yönlendirme levhalarını takip ederek Sapanca Gölüne hakim, gün batımını izlemek içinde harika bir nokta da yer alan Seyir Tepesine uğradık.

Seyir Tepesine vardığımızda hummalı bir çalışma olduğunu, her tarafın inşaat halinde olduğunu gördük. Güvenlik görevlisi ile görüşmemizde yenileme çalışmalarının yapıldığını en kısa zamanda hizmete gireceğini söyledi. Burada ne gibi imkanlar var diye sorduğumda ise, buranın sahibi Naturköy'ün sahibi olduğunu söyledi. Orada ne var ise burada da aynısı olacak dedi, buran anladığımız kadarıyla bittiğinde güzel bir seyir terası bizi bekliyor olacak.

Burada çok vakit kaybetmeden Sazlı Gölün bulunduğu alana doğru pedal çevirmeye devam ediyoruz. Bulunduğumuz konum yüksekte olduğundan çok güzel manzaralar ve harika bahçeli evler bizi adeta büyülüyordu. Bu mahallenin evleri ve ortamı İstanbul Adalar gibiydi, muhteşem ve huzur doluydu. Her evin bahçesi güllerle çiçeklerle kaplı, her birinde rengarenk meyve ağaçları vardı. Yol boyunca bolca dut ve erik ağaçları tüm bereketiyle nimetlerini bizlere sunuyordu. İnsan buralarda ölmez dedirten bir görüntü vardı.

Ara sokaklardan sürekli tırmanarak çamlık ağaçlarının bulunduğu alana geldik. Bu ormanlık alanın içerisinde Sazlı Göl olarak da bilinen küçük birde gölet vardı. Burayı genelde pek kimseler bilmez, yöre halkının uğradığı sakin ıssız bir yer, genelde balık tutmak için geldikleri görülüyor. Yaptığımız sohbetlerde göletin tahmini derinliğinin 2 mt. civarında olduğunu, içerisinde Sazan Balığı, Yayın Balığı ve Oklama (Turna) Balığı olduğunu öğreniyoruz. Göletin neredeyse tamamı sazlıklarla kaplıydı, Sazlı Göl adını da buradan alığını açıklıkla söyleyebiliriz.

Burada biraz sohbet edip vakit geçirdikten sonra, tarihi Rahime Sultan Camiine doğru hareket ediyoruz. Caminin avlusuna geldiğimizde burada çevre düzenlemesi camii iç ve dışın tarafından restorasyon çalışmalarının yapıldığını görüyoruz. Bu çalışmalar ibadeti etkilemediğinden cami tüm ziyaretçilere açıktı. Rahime Sultan Camii hakkında bilgiyi sizlere vermek istiyorum.

1892 yılında Abdülmecit’in dördüncü karısı Peruste Rahime Sultan tarafından yaptırılan Sapanca Uzunkum’da, Uzunkum Köyü İlköğretim Okulu’nun hemen arkasında yer almaktadır. Yığma taş, tuğla mimari usulü yapılan binanın ön cephesinde kemerli pencereleri bulunmaktadır. 17 Ağustos depreminde zarar görmüş minaresi yıkılmış ve daha sonra yeniden yapılmıştır. Rahime Sultan Camii kubbelidir ve içi oymalarla süslü olup, günümüzde özgün yapısını koruyan sayılı camiilerdendir. Camii 1967 depreminden sonra onarım görmüştür. Ön cephede, orta pencerenin üzerinde Sultan Abdülmecit’in tuğrası bulunmaktadır. Camiinin minberi o dönemden kalma, orijinal yapıdadır. Camiinin içinde tezyinat bulunmamakta olup, çerçeveler içinde İslami yazılar göze çarpmaktadır. İçinde yer alan ön cephede yer karolarının orijinalliği de göze çarpmaktadır. Ayrıca avize ve balkonu da orijinaldir. Sahanlıkta Osmanlıca bir kitabe bulunmaktadır. Camiinin sol yanı mezarlıktır.

Bu sade ve güzel camiyi de ziyaret ettikten sonra iftar vaktini kaçırmamak üzere evimizin yolunu tutuyoruz. Güzel keyifli bir akşam turu gerçekleştiriyoruz. Bu günün kahramanları Ben, Emin ATİK, Emre USLU ve Furkan Alper PARA idi. Katılımcılara ve emeği geçenlere çok çok teşekkürler. Bir daha ki turlarda görüşmek dileğiyle…


Beşköprü Kavşağı (1).jpg
Beşköprü Kavşağı (2).jpg
Rahime Sultan Camii (1).jpg
Rahime Sultan Camii (2).jpg
Rahime Sultan Camii (3).jpg
Rahime Sultan Camii (4).jpg
Rahime Sultan Camii (5).jpg
Rahime Sultan Camii (6).jpg
Rahime Sultan Camii (7).jpg
Rahime Sultan Camii (8).jpg
Sapanca Bisiklet Yolu (1).jpg
Sapanca Bisiklet Yolu (2).jpg
Sapanca Bisiklet Yolu (3).jpg
Sapanca Bisiklet Yolu (4).jpg
Sapanca Göl Mahallesi (1).jpg
Sapanca Göl Mahallesi (2).jpg
Sazlıgöl (1).jpg
Sazlıgöl (2).jpg
Sazlıgöl (3).jpg
Sazlıgöl (4).jpg
Sazlıgöl (5).jpg