Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Geyve Ayva Festivali 30 Eylül 2017

30 Eylül 2017 Cumartesi günü, İlimiz Geyve İlçesinde ilki gerçekleşen "Geyve Ayva" festivaline büyük coşku ve heyecanla katıldık. Bu unutulmaz festivale uzaktan ve yakından gelen dostlarımız, komşu illerimiz, hatta uzak doğu ülkelerinden katılanlarımız oldu. İçimiz kıpır kıpırdı, bir an önce yola koyularak bu heyecanı yerinde yaşamak istedik. 

Bisikletle gelemeyenler içinde Geyve Belediyesi otobüs tahsis etmişti, kimilerimiz araçla kimilerimiz ise bisikletlerle saat 10.30 gibi Kent Meydanından Alifuatpaşa beldesine hareket ettik. Daha sonra Alifuatpaşa'da hep birlikte toplandık ve tarihi II.Beyazıt Köprüsünün yanı başında yer alan çay bahçesinde soluklandık. 

Tarihe tanıklık eden bu alanda hem tarihi köprüyü hem de dostluklarımızı bir yudum çay ile ölümsüzleştirdik. Aramıza yeni katılanların da hemen uyum sağlaması bu festivale ayrı bir renk katmıştı. 

Molanın ardından tüm bisiklet dostları ile birlikte Geyve'ye pedal çevirdik. İlk olarak Geyve Belediyesine belediye başkanın yanına gittik. Sağ olsun bizimle çok ilgilendi, makamında konuk etti, bize her türlü imkanı sağladı. Kaymakamlığa, Belediyeye ve tüm Geyve halkına bize karşı göstermiş oldukları ilgi alaka ve ikramlarından dolayı çok teşekkür ediyoruz. 

Daha sonra festival alanına giderek bu güzel alanı doyasıya gezdik, ikramlardan sizler adına tattık. Bir şeye ihtiyacı olanlar alışverişlerini buradan yaptılar. Festival alanı ve festival ile ilgili birkaç cümle kurmak istiyorum. 

İlk olmasına rağmen çok özen gösterilmiş, büyük emekler harcanmış. Tanıtım ile ilgili bütün sokak ve caddeler, ana yollar süslenmişti. Halkın katılımı ve desteği oldukça büyüktü. Mehteran takımı, gaziler, halk oyunları ekibi, bizler yani bisikletçiler ile birlikte uzun bir kortej geçişi gerçekleştirdik. 

Kortejin ardından tüm bisikletçilere bir mekanda yemek ikramı yapıldı. Bu ikram için emeği geçenlere çok teşekkürler. Yemeğin ardından festival alanında şenliklere katıldık. Şenlikler tüm gün boyunca sürdü, günün akşamında ise ünlü bir konuk konser verecekti ama bizim vakit sıkıntımız olduğu için bu eğlenceden mahrum kaldık.

Bu günün programında ayva bahçesinden halkın katılımı ile birlikte ayva toplamakta vardı. Bizlerde bisikletlerimizle ayva bahçesinin olduğu alana gittik. Burada belediye tarafından ses sistemli bir araç vardı ve düzenli olarak şarkılar çalıyordu. Böyle bir sistem olurda bizim ekip rahat durur mu? durmaz tabi ki, hemen olaya müdahale ederek Ankara havasından tutunda Sivas yöresine kadar bütün parçalar aralıksız 1 saat boyunca çaldı. 

Bu bir saatlik dilimde bizim ekip adeta bütün kurtlarını burada döktü, herkes o kadar keyifli ve neşeliydi ki, durdurmak imkansızdı. Hiç kimse hızını alamadı, oynayanlar zıplayanlar, halay çekenler adeta yeri göğü inletti. 

Daha sonra halkın katılımı ile birlikte ayva bahçesine elimizde sepetlerde, sandıklarla adeta hücum edercesine daldık. İnanın o ortam o kadar keyifli o ayvalar o kadar lezzetliydi ki, ortamın büyüsünden uyanamadık. Hiç ayrılmak istemedik. Seneye inşallah 2'ncisi olur. 

Ayva toplamanın ardından bisiklet kortej geçişi ve çekiliş için Geyve'nin meydanında toplandık. Toplanmanın ardından Alfiatpaşa beldesine kadar halkın katılımı ile birlikte pedal çevirdik. Tarihi II.Beyazıt Köprüsüne vardığımızda köprü üzerinde festival kapsamında hediye edilen 3 adet bisikletin çekilişini gerçekleştirdik ve ödülleri talihlilere dağıttık. 

Son olarak vakit çok geç olduğundan bazı bisiklet dostlarımız hariç bisikletlerimizi kamyonete koyduk biz de otobüsle yolculuğumuzu tamamladık. Bir daha ki turlarda görüşmek dileğiyle..

Geyve Ayva Festivali (9).jpg
Geyve Ayva Festivali (1).jpg
Geyve Ayva Festivali (10).jpg
Geyve Ayva Festivali (11).jpg
Geyve Ayva Festivali (12).jpg
Geyve Ayva Festivali (13).jpg
Geyve Ayva Festivali (14).jpg
Geyve Ayva Festivali (15).jpg
Geyve Ayva Festivali (16).jpg
Geyve Ayva Festivali (17).jpg
Geyve Ayva Festivali (18).jpg
Geyve Ayva Festivali (19).jpg
Geyve Ayva Festivali (2).jpg
Geyve Ayva Festivali (3).jpg
Geyve Ayva Festivali (4).jpg
Geyve Ayva Festivali (5).jpg
Geyve Ayva Festivali (6).jpg
Geyve Ayva Festivali (7).jpg
Geyve Ayva Festivali (8).jpg