Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Rahime Sultan Cami-Sazlıgöl-Karıncalı Dede Türbesi Turum - 24 Şubat 2018

24 Şubat 2018'in bütün günü kapalı, sisli ve hafiften çiseleyen bir Cumartesi gününde herkes evinde uyurken ne yapsam ne etsem diyerek tüm çamurlanma ve ıslanmaları da göze alarak bir tur yapayım istedim. Rota olarak da Sapanca ve Arifiye İlçe sınırları içerisinde yer alan tarihi Rahime Sultan Camii, Sazlıgöl, Fevziye Köyünde yer alan 600 yıllık su değirmeni, Akçay Deresi ve Karıncalı Dede Türbesini turladım.

Bu acayip havada hangi bisiklet tura gitsem diye düşündüm. Havanın da sağı solu belli olmaz diyerekten hızlı bir tur yapayım istedim ve yol bisikletini tercih ettim. Bir daha bu rotayı yaparsam eğer kesinlikle mtb bisikletini tercih edeceğim. Resmen çamur deryası oldum.

Her ne kadar çamurlansam da yeni yerler yeni rotalar keşfettim. Rota üzerinde bir manzaralar var ki sormayın gitsin. Başka bir gün bu bilinmeyen ve keşfedilmeyi bekleyen rotayı en kısa sürede inşallah keşfe gideceğim. Bu keşif sırasında kaleler ve eski yerleşim kalıntılarına da denk geldim. Yalnız bu yerler çok ıssız ve yerleşim yeri yok. Bu yüzden bu tarafa bir daha gittiğimde yalnız gitmeyeceğim.

İlk olarak tarihi Rahime Sultan Camiine uğradım. Fotoğrafta göreceğiniz cami restore edilmiş hali, içerisi oldukça sade, özünü korumuş diyebilirim. Çevre düzenlemesi de çok güzel olmuş, Sapanca'ya yolunuz düşerse mutlaka uğramanızı tavsiye ediyorum. Daha sonra pek kimsenin bilmediği tepelerin ormanlıkların tam ortasında bir gölet var.

Her sene uğramaya çalıştığım güzel mekanlardan bir tanesi de burası. Özellikle ağaçların gölete yansıması büyüleyici. Balık var mı diye merak edenler var ise eğer sadece küçük balık var büyük balık yok baştan söyleyeyim. İler ki yıllarda bu yer tabiat parkı olursa hiç şaşırmam. Pek kimsenin bilmemesi de çevrenin korunmasına ve temiz kalmasına sebep olmuş. Bu da beni çok mutlu etti.
Bu güzel alandan birkaç kare fotoğraf alarak yeni yollardan keşfe ve maceraya çıktım, nereden gittiğimi tam hatırlamıyorum ama 1-2 araç ya geçti ya geçmedi, bana da acayip acayip bakıyorlardı zaten. Rakım olarak 450 mt. civarlardaydım. Etrafım orman dokusu ve yeni yapılaşma villalarla doluydu. Buralarda yaşayanlar gerçekten bu gezegende değiller. O derece mükemmeldi.

Bolca yokuş çıktıktan sonra Fevziye Köyünde yer alan 600 yıllık aktif olarak babadan oğula devam eden su değirmenini de ziyaret ettim. Bu çevrede de biraz gezindikten sonra dönüş yoluna geçtim. Dönüş yolunda yüksek bir rakımda yer alan Karıncalı Dede Tübesini gördüm ve hemen rotamı oraya çevirerek bir dua da ben yapayım istedim. ALLAH kabul etsin. Yolunuz düşerse mutlaka uğramanızı tavsiye ederim.

Adapazarı-Bilecik yolu üzerinde Ahmediye Mahallesinin zirve tepesinde yer alıyor. Araçla ulaşım mümkün. uzaklardan bakınca bile türbe net bir şekilde görülüyor. Bu alanda da biraz vakit geçirdikten sonra artık mola vermeden dönüş yoluna geçiyorum. Üstüm başım çamur içinde, bisikleti hiç söylemiyorum bile felaket.

Bu işin cilvesi de kirlenmek ve çamurlanmak. Bende doğayı çok seven birisi olarak bu turları çok seviyorum. Çokta keyif aldım. Nihayetinde zorluk derecesi 10 üzerinden 6 olan 50 km.lik parkuru kazasız belasız bir şekilde tamamladım.

Bir daha ki turlarda görüşmek dileğiyle

600 Yıllık Değrimen (1).jpg
600 Yıllık Değrimen (2).jpg
600 Yıllık Değrimen (3).jpg
Ahmediye Köyü.jpg
Karıncalı dede (1).jpg
Karıncalı dede (4).jpg
Karıncalı dede (5).jpg
Rahime Sultan Camii (1).jpg
Rahime Sultan Camii (3).jpg
Sapanca (1).jpg
Sapanca (2).jpg
Sapanca (3).jpg
Sapanca (4).jpg
Sazlıgöl (1).jpg
Sazlıgöl (2).jpg