Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Gölkent, Hürriyet Köyü ve Tarihi Kel Alipaşa Camii Turumuz 11 Mart 2018

11 Mart 2018 Pazar günü yeşili ve doğayı korumak, destek vermek, yaşatmak ve yaşamasını sağlamak adına davet edildiğimiz Karasu İlçesine bağlı Hürriyet Köyü'ne anlamlı bir tur gerçekleştirdik.

Hürriyet Köyü konum itibariyle Acarlar Longozu'na 7 km. Sakarya Nehrinin Denize Döküldüğü Yenimahalle'ye de 7 km. mesafededir. Bu köyün en büyük özelliklerinden birisi de Osmanlı Döneminden günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış, uzaktan ve yakından gelen ziyaretçilerinin de en uğrak yerleri arasında yer alan çivisiz cami olarak da bilinen Kel Alipaşa Camii, bu bölgenin ne kadar tarihi bir dokuya sahip olduğunu göstermektedir.

Yöre halkı, orman arazisi olarak ayrılan ve köylülerin tapulu arazilerinin de bulunduğu, doğa katliamına neden olacağı düşünülen, göçmen kuşların özellikle leyleklerin yaşam alanı olarak korunan, bal ormanı olarak arıcılık faaliyetlerinin yapıldığı, hayvancılık için mera alanı olarak kullanılan, içerisinden tertemiz doğal deresi akan, bütün canlı yaşamı bünyesinde barındıran bu doğa cennetine taş ocağının yapılmamasına destek vermemizi istediler.

Hürriyet Köyü'nün kalbi temiz insanları, gece gündüz demeden nöbet tutarak doğanın yok olmasına izin vermemek için tüm mücadeleyi sivil toplum örgütleriyle ve destekçileriyle birlikte sürdürüyor.

Bizler de dernek olarak bu doğal cenneti yerinde görmek ve aynı duyguları paylaşarak yöre halkına destek vermek için Adapazarı'ndan Hürriyet Köyüne 52 km. pedal çevirdik.

Bu turumuzda bizi ağırlayan, karşılayan, her türlü desteği veren, hazırlık yapan, ikramlarda bulunan tüm emeği geçenlere dernek olarak şükranlarımızı sunuyor çok teşekkür ediyoruz.
Gölkent ve Hürriyet Köyü (1).jpg
Gölkent ve Hürriyet Köyü (10).jpg
Gölkent ve Hürriyet Köyü (11).jpg
Gölkent ve Hürriyet Köyü (12).jpg
Gölkent ve Hürriyet Köyü (13).jpg
Gölkent ve Hürriyet Köyü (2).jpg
Gölkent ve Hürriyet Köyü (3).jpg
Gölkent ve Hürriyet Köyü (4).jpg
Gölkent ve Hürriyet Köyü (5).jpg
Gölkent ve Hürriyet Köyü (6).jpg
Gölkent ve Hürriyet Köyü (7).jpg
Gölkent ve Hürriyet Köyü (8).jpg
Gölkent ve Hürriyet Köyü (9).jpg
Gölkent Yolu (1).jpg