Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde "Justinianus Köprüsü"

Justinyen Köprüsü (Böşköprü)2018 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne Kültürel Miras kategorisinde İlimiz Serdivan İlçesi, Beşköprü mevkiinde bulunanJustinianus Köprüsü dahil edilmiştir.

Sapanca Gölü’nün sularını Sakarya Nehri’ne boşaltan Çark Deresi (Melas Çayı) üzerinde yer alan köprü, erken Bizans döneminin Anadolu’daki en görkemli anıtsal yapılarındandır.

Bizans İmparatoru Justinianus (527-565) tarafından M.S. 558-560 yıllarında yaptırılan Erken Bizans Dönemi’nden günümüze sağlam olarak gelebilmiş olan bu taş köprü, 365 metre uzunluğunda, 9.85 metre genişliğinde olup, ortada yer alan dairesel 7 kemer, 2 batı, 3 doğu yönünde yer alan uçlara gittikçe küçülen tali kemerler dahil toplam 12 kemerlidir. Köprünün batı ucunda tak izi, doğu ucunda apsisli yapı ve köprü ile ilgili tonozlu yapı kalıntıları bulunmaktadır.

Adapazarı güneybatı yakınında, daha doğrusu kentin o yanda hemen bitişiğinde bulunan, Justinianus dönemi yapıtı çok görkemli köprüye önceleri Latince Pons (Köprü) deniyordu ve köprünün kendine özgü başka bir adı yoktu. Sonradan, Pons’un Latince’de “köprü” demek olduğunu bilmeyen Rumlaşmış halk, bu sözcüğü bir öz ad olarak algılayıp köprüyü, “Pons Köprüsü” anlamında Pontogephyra diye anmaya başladı; daha da geç dönemde, o ad Pentegephrya’ya (Beşköprü’ye) dönüştü. Oysa köprü şu veya bu biçimde beş parçalı olmadığı gibi, beş kemerli de değildir (oniki büyük kemerlidir) Karayolları Genel Müdürlüğü’nce 1995 yılında onarılan köprünün taşıt trafiğine kapatılmış ve köprünün her iki ucuna üçer basamak yapılmıştır. 

            NASIL GİDİLİR?

Şehir merkezine uzaklığı 5 km. olup, toplu taşıma ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca İstanbul, Ankara, Düzce, Eskişehir ve Bilecik’ten karayolu ile ulaşabilmektedir. İstanbul’a 141, Ankara’ya ise 308 km. uzaklıkta yer almaktadır.